+371 29524529
Malduguņu iela 4, B ieeja, Mārupe
Whatsapp Sazinies ar mums

ŪDENSROZE \ PIEARSTA.LV

MALDUGUŅU IELA 4, IEEJA B, MĀRUPE     9:00 - 20:00

Sazinies Whatsapp

Adaptēšanās traucējumi

Adaptācijas traucējumu cēlonis ir pagātnē piedzīvota psiholoģiska trauma vai šobrīd esoša stresa situācija. To galvenās pazīmes ir nepamatota trauksmes sajūta, garastāvokļa pasliktināšanās, skumjas, bezmiegs, nespēja koncentrēties, viegla aizkaitināmība un reizēm agresīva uzvedība.

“ Profesionāls personāls un Rietumeiropas līmeņa speciālistu aprūpe ”

Dzīves laikā cilvēki nemitīgi pielāgojas jauniem apstākļiem un veido jaunas dzīves stratēģijas. Parasti tas notiek dabiski un dažādas izmaiņas vai notikumi neatstāj negatīvu ietekmi uz cilvēka garīgo veselību. Taču reizēm viss nav tik vienkārši un krīzes situācijās cilvēkam var pietrūkt psiholoģisko resursu veiksmīgai stresa pārvarēšanai. Šādos gadījumos jums var palīdzēt mūsu klīnikas psihiatri, kuri ārstē adaptēšanas traucējumus – stāvokli, kas neļauj cilvēkam veiksmīgi iekļauties sabiedrībā un pieņemt lēmumus.

Kas izraisa adaptēšanās traucējumus?

Adaptēšanās traucējumus var izraisīt situācijas, kurās cilvēkam ir jāpielāgojas jauniem dzīves apstākļiem, piemēram:

 • pārcelšanās un migrācija;
 • jaunu attiecību uzsākšana vai pārtraukšana;
 • tuvinieka nāve;
 • jauns darbs vai bezdarbs;
 • pārslodze darbā;
 • saslimšana;
 • sociālā statusa zaudēšana u. tml.

Ir normāli, ja kritiskos dzīves periodus pavada trauksmes sajūta, jo trauksme ir organisma aizsargmehānisms. Sarežģījumi rodas tad, ja trauksme ir pārāk izteikta un turpinās pārāk ilgi, izraisa nepamatotas bailes un neļauj pakāpeniski pārvarēt stresu.

Adaptēšanās traucējumu pazīmes

Par adaptēšanās traucējumu esamību liecina šādas pazīmes:

 • nepamatota trauksme;
 • garastāvokļa pasliktināšanās;
 • skumjas;
 • bezmiegs;
 • nespēja koncentrēties;
 • viegla aizkaitināmība;
 • reizēm arī agresīva uzvedība.

Palielināta trauksme izraisa arī fiziskas reakcijas – saskaroties ar stresa izraisītāju, cilvēkam var sākties pastiprināta svīšana, var rasties piesarkums un roku trīcēšana.

Cilvēks ar adaptācijas traucējumiem zaudē ticību saviem spēkiem un pašcieņu, izolējas no apkārtējiem, ieskaitot tuviniekus. Šīs un vairākas citas adaptācijas traucējumu radītās komplikācijas attīstās, psihei reaģējot uz pagātnes traumām. Šādas traumas var būt tuva cilvēka zaudējums, attiecību izbeigšana (gan personīgo, gan darba), vērtību krīze. Tāpat adaptēšanās traucējumi var būt sekas stresa situācijām, kuras katra pati par sevi nebūtu izraisījušas adaptēšanās traucējumus, taču kopā tās izraisa ievērojamu stresu un sekmē minēto simptomu attīstību.

Adaptēšanās traucējumu ārstēšana “Ūdensrozes” klīnikā

Tā kā adaptēšanās traucējumi parādās krīzes situācijā, cilvēki mēdz atlikt vizīti pie ārsta, skaidrojot problēmas ar īslaicīgu stresu, ko radījusi krīze. Pirmās pazīmes, ar kurām pacienti parasti vēršas pēc medicīniskās palīdzības, ir bezmiegs, ķermeņa sāpes un galvassāpes, gremošanas traucējumi, nogurums un bezpalīdzības sajūta. Mūsu pacienti ir atzīmējuši, ka izteikti traucējumu simptomi pazūd jau pēc pirmām konsultācijām, bet pēc pilna terapijas kursa vairumā gadījumu tiek sasniegta pilnīga remisija.

Mūsu klīnikā adaptēšanas traucējumus pacientam diagnosticē tikai ārsts ar atbilstošu kvalifikāciju. Pēc diagnozes noteikšanas sākas terapijas posms, kas parasti iekļauj darbu ar ārstu, taču neizslēdz arī citas metodes. Sesijas ar psihologu notiek sešas reizes nedēļā, sesijas ar psihiatru – trīs reizes nedēļā. Pēc pilna terapijas kursa pacients atgūst kontroles sajūtu pār savu dzīvi un iemācās efektīvas stresa novēršanas stratēģijas.

Papildus kognitīvi biheiviorālajai terapijai mūsu klīnikas ārsti nozīmē pacientiem arī fizioterapijas un ārstnieciskās vingrošanas kursus. Ārstēšanas laikā pacienti var izvēlēties sev tīkamākās sporta nodarbības: peldēšanu, riteņbraukšanu, nūjošanu, vingrošanu. Pilnvērtīgai relaksācijai piedāvājam ne tikai ārstnieciskas procedūras, bet arī atslābinošas nodarbes: SPA kūres, pastaigas pa pludmali un priežu mežu, mierpilnu atpūtu kūrorta pilsētā Jūrmalā.

Ja ārsts secina, ka šīs metodes nav pietiekami efektīvas, adaptācijas traucējumu ārstēšana var tikt papildināta ar farmakoterapiju. Mūsu ārsti izraksta antidepresantus un citas psihotropās zāles, vadoties pēc jaunākajām nozares tendencēm un ES ieteikumiem.

Adaptēšanās traucējumi ir īslaicīga problēma, ko var novērst, ja vien cilvēks saņem kvalificētu medicīnisko palīdzību. Ja jums vai jūsu tuviniekam ir grūti pielāgoties jauniem dzīves apstākļiem, neatlieciet problēmas risināšanu un vēlāku laiku – aizpildiet kontaktformu mūsu tīmekļa vietnē, un mēs sniegsim jums palīdzību tuvākajā laikā!

“ Profesionāls personāls un Rietumeiropas līmeņa speciālistu aprūpe ”

Atgriezties