Когнитивно-поведенческая терапия (КПТ)
KBT ir mērķtiecīga un strukturēta terapijas forma, kas koncentrējas uz attiecībām starp domām, emocijām un uzvedību. Šī terapijas pieeja ir pamatota idejā, ka domas un uzvedība savstarpēji ietekmē viena otru, un mainot vienu no šiem elementiem, iespējams mainīt arī citus. KBT ir viena no visplašāk izmantotajām un zinātniski pierādītākajām terapijas formām, kas efektīvi tiek pielietota dažādu psiholoģisku problēmu, tostarp depresijas, trauksmes, fobiju, traumu un citu mentālās veselības traucējumu ārstēšanā.
Galvenie KBT principi ietver:
- Kognitīvā restrukturizācija: Terapeits palīdz klientam apzināt un izmainīt negatīvas vai disfunkcionālas domas, kas ir pamatā emocionālajām problēmām un/vai negatīvajai uzvedībai.
- Uzvedības eksperiments: KBT speciālisti iesaka klientam veikt eksperimentus, lai pārbaudītu vai apšaubītu savas negatīvās domas un uzvedību, palīdzot veidot jaunus, veselīgākus uzvedības modeļus.
- Mācīšanās par emocijām un savām reakcijām: KBT fokusējas uz klienta izpratni par savām emocijām, to cēloņiem un to, kā tas ietekmē viņa uzvedību, sniedzot rīkus un stratēģijas, lai efektīvi pārvaldītu šīs emocijas.
- Iemācītās prasmes un stratēģijas: KBT ietver prasmju un stratēģiju apmācību klientam, lai veicinātu veselīgas attiecības ar sevi un citiem.