map-pin
Slokas iela 1, Rīga, LV-1048, Latvija
LV | RU
kliniku

Ar bezmiegu nejoko

22.09.2018 22:16
mail-icon
Atpūta, Miers, Pastaiga, Slimnīca

Miegs tavam organismam ir vitāli nepieciešams. Bezmiega nakts sekas ir jūtamas jau nākamajā dienā. Ja šādas naktis kļūst regulāras, tas var kļūt par nopietnu draudu veselībai.

Kaut kur skaļi nokauc auto bremzes, balsis sasaucas, kaimiņos kāds aizcērt durvis, domas skrien caur smadzenēm, ķerdamās cita aiz citas. Jau nakts ir vidū, bet aizmigt nav iespējams. Visbiežāk bezmiega naktīs izjūtams nemiers, satraukums, bailes. Dažkārt ir grūti aizmigt, citreiz ir pamošanās pirms nepieciešamā laika, kaut varētu vēl gulēt. Rezultātā bezmiega nakts izdzēš pusi krāsu no nākamās dienas, padarot to bālu, mokošu un neizdevušos. Slikta pašsajūta, nogurums, par normālu darba dienu nevar būt ne runas. Tad vēl bailes, ka tikai nākamā nebūtu tāda pat bezmiega nakts!
Šķiet, katra no mums ir piedzīvojusi kaut reizi dzīvē mokošu bezmiega nakti. Ja reizi pa reizei gadās pa bezmiega naktij un tās nekļūst par regulāru parādību tavā dzīvē, visticamāk, nav pamats nopietnām bažām. Tomēr, ja šādas situācijas atkārtojas vismaz divas reizes nedēļā,
tad bezmiegs var kļūt par nopietnu miega traucējumu. Atstāts bez ievērības, tas nākotnē var radīt nopietnas veselības problēmas, sākot no aizkaitināmības un slikta garastāvokļa līdz pat nomāktībai un depresijai.

Kas izraisa bezmiegu
Bezmiegam par iemeslu var būt visdažādākie iemesli. Tie var būt organiski traucējumi, kad iemigt neļauj, piemēram, sāpes, ko izraisa kāda saslimšana. Ļoti bieži bezmiega cēlonis ir neirotiski traucējumi – ja esi par kaut ko sakreņķējusies, tev skāruši kādi emocionāli satricinājumi darbā vai personīgajā dzīvē, bezmiegs būs klāt un neatkāpsies ne lūdzams. Nereti gadās arī tā, ka ar iemigšanu nav problēmu, bet pēc pāris stundu miega, esi augšā, svaiga, izgulējusies un gatava pat sākt aktīvi rosīties gluži kā dienā. Tomēr tas ir maldīgi un, visticamāk, dienas laikā atmaksāsies ar sliktu pašsajūtu.
Varbūt tevi moka bezmiegs, bet, lai kā arī mēģināt atrast iemeslu tik negribētajām „baltajām naktīm”, tev nekādi neizdodas – darbā viss ir kārtībā, arī personīgajā dzīvē nav nekādu satricinājumu, eksistenciālas iekšējās problēmas arī nenomoka, bet normāli izgulēties tāpat nevari. Speciālisti stāsta, ka ļoti bieži bezmiega cēlonis var būt bērnībā piedzīvota trauma vai saslimšana. Kad speciālists ar bezmiega mocīto izrunājas, lielai daļai atklājas bērnībā pārdzīvots smadzeņu satricinājums vai pārslimots meningīts. Sākotnēji sekas it kā nav bijušas, bet kaut kad dzīves laikā tās parādās un var izpausties arī kā bezmiegs. Zinātniski ir pierādīts, ka šādu pēkšņu pamošanos rada kāds emocionāls uzbudinājums. Sajūta, ka esi pilnīgi svaiga un izgulējusies ir maldinoša, jo patiesībā organismam vēl ir nepieciešams miegs un atpūta, vēlāk dienas laikā tas ir jūtams un ikdienas kvalitāte ir krietni vien pabojāta.

Stress dara savu
Nav nekāds noslēpums, ka stress ir iemesls daudzām saslimšanām. Arī bezmiegs nav izņēmums. Turklāt ne vienmēr tas ir stress, ko radījuši nopietni dzīves satricinājumi. Reizēm tā ir iekšēja trauksme, ar kuru dzīvo gadiem, tas paliek vienā līmenī, bet kļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu. Tās var būt nesaskaņas darbā, piemēram, mobings no priekšnieka puses, un šī sajūta, kas turpināsies mēnešiem, dažkārt pat gadiem, rada iekšēju baiļu sajūtu. Ikdienas stresam par iemeslu var būt arī finansiāla nestabilitāte, kas rada nedrošību un bailes, ka kaut kas var notikt. Šādam, it ka mērenam stresam var būt ļoti nopietnas sekas. Zinātniski pierādīts, ka šādu, it kā vienmērīgu stresu, cilvēks var izturēt aptuveni sešus gadus, pēc tam var rasties kādas neirozes vai kādas citas saslimšanas. Speciālisti uzsver – ja ir sācies bezmiegs, tad likumsakarīgi, ka tam sekos kāda saslimšana. Ja nedēļā nevarēsi kārtīgi izgulēties vismaz trīs naktis, tas neizbēgami novedīs pie spēku izsīkuma, emocionālas nestabilitātes, trauksmes, vēlāk var novest pie kādas psihiatriskas saslimšanas. Mēdz teikt, ka jebkura psihiatriska saslimšana sākas ar bezmiegu. Tādēļ bezmiegs nav tikai traucējošs faktors tavai veselībai, bet arī veselību graujošs process.

Bezmiegs nav veco cilvēku kaite
Nereti mēdz teikt, ka bezmiegs ir vecu ļaužu kaite. Speciālisti gan atzīst, ka šī problēma nopietnāk skar strādājošus cilvēkus. Speciālistu novērojumi lieca, ka vidējais vecums ar bezmiegu sirgstošajiem ir 32 gadi. Šajā vecumā daudzi ir „iekarsuši” par karjeras veidošanu, dienas paskrien vienā steigā – ir darbs un citas aktivitātes, un jēdzieniem dienas režīms un miega higiēna ir gluži vai mītiska nozīme. Viņiem ir lielāka gan emocionālā, gan fiziskā slodze, tādēļ arī miegam ir nepieciešams atvēlēt vairāk laika. Reizēm bezmiegs vecumā tiek piesaukts gluži kā bubulis, kura dēļ vien jābaidās no vecumdienām. Tomēr speciālisti uzsver, ka patiesībā bezmiegs veciem ļaudīm nereti ir iedomāta kaite. Viņiem ir vientuļi, garlaicīgi un skumji, tādēļ viņi labāk vairāk gulētu. Kad speciālists iztaujā, cik ilgi tad „bezmiega māktais” cilvēks tajā dienā ir gulējis, izrādās, ka tās ir kādas 8 – 10 stundas. Ja pa dienu nav pietiekamas slodzes, tad atpūtai pietiek ar mazāk miega stundām.
Katram no vajadzība pēc miega daudzuma nedaudz atšķiras. Vidēji, lai izgulētos, cilvēkam miegā vajag pavadīt no 7 līdz 9 stundām. Ļoti svarīgi ir izgulēties pietiekami, bet nav vēlams gulēt arī par daudz.

Ar vīna glāzi miegu nepievilināsi
Ne mazums dzirdēts, ka glāze sarkanvīna vai konjaka ir labākās zāles pret bezmiegu. Tomēr speciālisti skaidro, ka tas ir maldīgs priekšstats. Alkohols varbūt palīdzēs ātrāk iemigt, bet mazinās miega kvalitāti.
Līdzīgi arī ir ar sportošanu. Nevajadzētu ieplānot sporta treniņus vai fiziskās aktivitātes vakarā, neilgi pirms gulētiešanas. Maldīgs ir uzskats – es kārtīgi pasportošu un tad gan man miegs nāks, ka ne atkauties. Tomēr rezultātā ir pretējais efekts. Organisms no fiziskās slodzes ir pārāk uzbudināts, lai gulētu. Liela fiziskā slodze dod arī psihoemocionālo slodzi. Speciālisti iesaka ar sportiskām aktivitātēm nodarboties ne vēlāk kā piecas stundas pirms došanās gulēt.

Tāpat vien nepāries
Nav divu domu – bezmiegs rada gana lielu diskomfortu, tādēļ cenšamies meklēt dažādas iespējas, lai varētu aizmigt. Ja bezmiegs parādās tikai atsevišķās reizēs, tad varbūt to piemānīt izdodas ar „aitu skaitīšanu”, ar kādu nomierinošu tēju vai bezrecepšu medikamentu, varbūt vajag tikai noskatīties kādu jauku filmu vai palasīt interesantu grāmatu, kad tomēr izdodas aizmigt.
Tomēr, ja bezmiegs kļuvis hronisks, un neizgulēšanās moka nedēļām, mēnešiem, iespējams, pat gadiem, tad pašdarbībai vairs nav vietas. Jādodas pie speciālista un kopā ar speciālistu jāmeklē veids, kā bezmiegu uzveikt.
Bezmiega ārstēšana ir ārsta – psihiatra kompetence. Protams, vispirms var jautāt padomus arī ģimenes ārstam. Svarīgi apzināties, ka bezmiegs ir ārstējams.
Lai atgrieztos miegs, ir nepieciešams atjaunot miega struktūru, respektīvi, ja cilvēks ilgstoši ir mocījies ar bezmiegu, tad smadzenēm no jauna ir jāiemāca gulēt. Bezmiegu var ārstēt ar psihoterapiju, bet pārsvarā bezmiega ārstēšana notiek ar medikamentu palīdzību, kas noņem trauksmi un palīdz „atcerēties” gulēšanas prasmi. Mūsdienās parādās arvien jaunas metodes un veidi bezmiega ārstēšanai, bezmiega var ārstēt arī bez medikamentu izmantošanas. Galvenais – necerēt, ka bezmiegs pats pāries, ja tas ir mocījis ilgstoši. Arī prasme gulēt, ja tā netiek praktizēta, ar laiku zūd, iestājas apburtais loks – no negulēšanas rodas nemiers un trauksmes, kas savukārt provocē jaunu nākamo bezmiega nakti. Tad jau no šī apburtā loka paša spēkiem ir neiespējami izkļūt.

/KASTE/
Ievērot miega higiēnu – tas ir ļoti svarīgi!
-Ievēro dienas režīmu, kurā esi atvēlējusi laiku gan darbam, gan pietiekamai atpūtai. Pieradini sevi doties pie miera vienā un tajā pašā laikā, lai arī pamošanās būtu katru dienu vienā laikā. Tikai regulārs režīms var padarīt miegu kvalitatīvu.

-Ir tik labi pēc grūtas darba dienas atlaisties gultā un palasīt interesantu grāmatu, tomēr, no miega higiēnas viedokļa raugoties, no šī ieraduma vajadzētu atbrīvoties. Arī telefonu un datoru nevajadzētu ņemt līdzi gultā.

-Nesporto vēlās vakara stundās – neilgi pirms došanās gulēt. Ideālā variantā – sportošanai nevajadzētu būt vēlāk nekā piecas stundas pirms iešanas gulēt. Savukārt viegla pastaiga svaigā gaisā neilgi pirms došanās gulēt gan nekaitēs tavam miegam.

-Ir zināms, ka kārtīgas vakariņas neilgi pirms miega var sabojāt visu nakti, jo organismam būs tās jāpārstrādā. Ir izplatīts uzskats, ka nevajag ēst pēc sešiem vakarā. Ja gulēt iesi desmitos vakarā, visticamāk, miegā laidīsies, izjūtot bada sajūtu. Arī tas nav pieļaujams. Tāpēc divas stundas pirms došanās gulēt vari panašķoties ar vieglām uzkodām, piemēram, augļiem. Noteikti nevajadzētu ēst ogļhidrātus. Vismaz četras stundas pirms gulētiešanas labāk atsakies no kafijas, stipras tējas un citiem dzērieniem, kas satur kofeīnu.

-Pirms došanās gulēt, vari nodoties kādam patīkam rituālam. Varbūt tev palīdz glāze silta piena, relaksācija siltā vannā vai grāmatas lasīšana. Tikai nelasi gultā.

-Telpai, kur pavadi nakti, ir jābūt labi vēdinātai, gultai ērtai, gultas veļai no miesai patīkama materiāla. Guļamistaba ir tava miera osta, tāpēc šeit nevajadzētu atrasties ne televizoram, ne citām elektroniskajām iekārtām.

KONSULTĀCIJA PIE PSIHIATRA, BĒRNU PSIHIATRA UN KBT PSIHOLOGA

Pieraksties konsultācijām klātienē un attālināti. Konsultācijas cena no 60,00 EUR.

Aizpildiet formu un mēs sazināsimies ar Jums 24 stundu laikā.